A Búzaszem Alapítvány épületei az alsógödi Szakáts-kertben állnak. A felső Szakáts-kertnek is nevezett 5783 m2-es, önkormányzati tulajdonú telek 2010-ben került az alapítvány használatába.
A Búzaszem Iskolának otthont adó telek közvetlen a Duna-partján, dél felől a kert alsó részén található tavakkal határolva nyugodt és biztonságos közoktatási helyszínként szolgál.
A Szakáts-kert 20. századi történetének kezdeteiről, a kert alaposabb bemutatásáról Horváth Szilárd monográfiájában így olvashatunk:
"A ma Szakáts-kertnek nevezett terület nagyobb része eredetileg a lovag Floch család tulajdonában volt. A már akkor apróbb telkekre felparcellázott területet tőlük, és esetleg még más tulajdonosoktól vásárolta meg 1923 és 1929 között – több részletben – dr. Szakáts Nándor közgazdász, nyugalmazott miniszteri tanácsos.
Dr. Szakáts Nándor azzal a szándékkal vette ezt a több mint négy hektáros területet, hogy majd idős korában ide költözik. Így is tett, ám a kert csak rövid ideig volt az ő tulajdonában. 1938-ban a kertet a villával együtt két fiának, Szakáts Gézának és Szakáts Zoltánnak ajándékozta. Ennek később, az államosításnál lehetett volna jelentősége, ha legalább részben jogállam működött volna az országban."
A Szakáts-kert és a Szakáts család története című monográfia letölthető itt.
A területen később ifjúsági tábor működött, majd a rendszerváltást követően hajléktalanszálló is volt. Amikor 2007-ben a Búzaszem gondozásába került a telek, a faházak már nem álltak. A használat első éveiben a gödi emberek önkéntes munkájával szépült a kert. Kivágtuk a beteg és elöregedett fákat, kerítést építettünk, és az Ökotárs Alapítvány támogatásával őshonos fákat ültettünk.
Főépület
A Búzaszem épületegyüttesének vázlatait 2006-ban készítette el Salamin Ferenc, az AXIS Építésziroda építész tervezője. A Búzaszem Alapítvány részéről célként fogalmazódott meg egy családias hangulatú, az általános iskolás gyerekek életkorának megfelelő, kisebb, átláthatóbb funkcionális egységekből álló iskola, mely minél messzebb legyen az „iskolagyár” hangulatú oktatási tömböktől. A tanulmánytervben a belső udvar körül álló épületek kisebb-nagyobb mértékben kapcsolódnak egymáshoz. Az utca felől találjuk a főépületet, Dél felől további tanépületeket, az északi oldalon a tornatermet és étkezőt. A Duna irányába nyitott kert és az épületekkel körbezárt udvar találkozásánál tervezett kápolna épületével és tornyával szakrális hangsúllyal jelöli ki az épített és a természeti környezet, a föld és az ég kapcsolódási pontját.
Főépület
A magastetős, hagyományos épülettömeg az udvar felé kiegészül egy könnyűszerkezetű, nyitott, illetve üvegezett veranda karakterű aulával. Két-két tanteremhez mindig tartozik egy zsibongó, mely - mint egy lakás étkező-nappalija - közösségi térként működik, asztal, székek, fotelek, cserépkályha és teakonyha tartozik hozzá.
Építkezés félpénzből
A 2008 és 2010 között megvalósult építkezés az akkori közösség önzetlen áldozatvállalásáról és erős elköteleződéséről szólt. Számos alkalommal hirdettünk önkéntes építő napokat, melyeken rendszerint több tucatnyian vettek részt. Az önkéntesek között a Búzaszem közösségének tagjai mellett mindig jelen voltak a gödi keresztény egyházak közösségének tagjai is, a fiataloktól egészen az idős emberekig.
Az épület megépítéséhez nem használtunk fel költségvetési támogatást. A beruházás teljes mértékben önerőből, vagyis felvett kölcsönökből, továbbá adományokból, és jelentős mértékű önkéntes munkával készült el.
Az akkori építőipari árakhoz képest félpénzből megvalósult építkezés sikere három pilléren állt: a közösség összefogásán, a támogatók önzetlenségén, és az építkezést szervező szűk körű irányító testület minden szempontból takarékos szemléletmódján. Sokat köszönhetünk az építkezésen dolgozó valamennyi kivitelezőnek is, akik nem csak kiváló szakértelmüket, de szorgalmukat és becsülettel végzet munkájukat adták hozzá a jó ízléssel megépített épülethez.
A beruházásra felvett kölcsönök törlesztése jelenleg is anyagi terhet ró az alapítványra. Az utolsó banki törlesztő részletet a pénzügyi menetrend szerint 2022. februárban fizetjük ki.
Hagyománytisztelő, közösségformáló épület
A Búzaszem főépülete 1000 négyzetméter hasznos területen ad helyet a Búzaszem Iskolának.
A történeti szerkezetekben bővelkedő épület olyan, ma már akár merésznek is nevezhető megfogalmazásokat képvisel, mint a fiókos dongaboltozattal megépült osztálytermek, melyek háromnegyed kupolás fedésű apszisban végződnek, vagy a teljes kupolával rendelkező ovális termek, melyekből kettő is található az épületben, de ide sorolhatók az épület iparművészek által készített cserépkályhái is.
Az épület közösségi terei az egészen nagytól haladva a kisebb, egyre bensőségesebb terek irányába jól példázzák azt, ahogy a közösség élete működik.
Az aula magasra futó pilléreivel, a teret átívelő gerendáival, a faburkolatú födém melegségével, az oldalfalak óriás üvegfelületein átsugárzó napfényes kert látványával, valamint kiváló akusztikai adottságaival igényes helyszínként szolgál néhány száz fős koncertek, előadások, bálok és táncházak számára.
A kisaulák és osztálytermek bensőséges hangulatot teremtenek a kisebb közösségek számára. Az osztálytermek apszisainak szűk ablakain beáradó fény emeltebb hangulatot áraszt az órai beszélgetésekhez, a reggeli áhítatokhoz, a délutáni és esti műhelyek elmélyült munkájához.
Az épület sajátos hangulatához nagy mértékben hozzájárulnak a Márton László Attila belsőépítész által tervezett, az épület szerkezetének alárendelt, ahhoz minden szempontból jól illeszkedő, egyedi, fából készült bútorok.