Népzenei hagyományokon alapuló közösségépítés
A Búzaszem Alapítvány a Csoóri Sándor Alapból 3,5 millió Ft támogatásban részesült 2022-ben. Programunk célja olyan népzene-oktatási tevékenység megvalósítása, amely az autentikus népzenei hagyományokon alapuló közösségépítést és tehetséggondozást tekinti fő hivatásának.
Immár 4. éve annak, hogy a Búzaszem Alapítvány a népzenét tanuló gyerekek és fiatalok számára népzenei tehetséggondozó programot hozott létre. A programba a Búzaszem Iskola népzenetanárainak ajánlásával, illetve a tehetséggondozó program oktatói által adott meghívóval lehet bekerülni.
A tehetséggondozó kurzusok egy-egy tájegység népzenei anyagának feldolgozásában mélyülnek el, melyek jellemzően: Dél-Alföld, Nógrád és Ipoly mente, Somogy, Bakony és Gyimes. A hangszeres kurzusok célja, hogy a kiemelkedő tehetségű tanulók képességeihez igazodva, számukra kihívást jelentő magasabb minőségű képzést kapjanak, magasabb technikai követelménnyel, bővebb zenei repertoárral.
A 2022-es évad tehetséggondozó kurzusai 2022. októberétől 2023. júniusáig havonta egy alkalommal, hangszerenként 7-7 alkalommal, furulyán, dudán, tekerőn, kobzon és citerán valósultak meg. Az 5 csoportban összesen 33 tanuló vett részt, 9 és 18 év közötti, hangszeres népzenét évek óta tanuló fiatalok. Az évadban a citera kurzust Juhász Kitti, a kobozt Kollár-Apró Anna, a tekerőt Szerényi Béla, a dudát Bese Botond, a furulyát Hegedűs István vezette.
Az évad programjaihoz kapcsolódóan 2023. június 19-23-a között ötnapos népzenei napközis tábort szerveztünk. A táborban összesen 48 tanuló vett részt. A tábort a gödi Búzaszem Iskolában tartottuk meg. A tábor zenei anyaga a már ismertetett 5 tájegység volt. Minden napot közös daltanulás indított, majd a délelőttök folyamán kötött gyakorlás folyt. A délutánok programja szabadon alakult, ahol a tábor kötött programjain túl a tanulók szabadon alkothattak kamarákat és szabadon készíthettek zenei összeállításokat. Táborzáró eseményként nyilvános koncertet rendeztünk. A népzenei tábor oktatói Uhrin Klára furulyán, Kollár-Apró Anna kobzon, Bese Botond dudán, Bíró László citerán, ifj. Szerényi Béla Bence tekerőn voltak.
A pályázati támogatásból 2 citerát és 3 kobzot szereztünk be. Az alapítvány hangszer állományát így kiegészítve a programban résztvevő legtöbb diák számára egyéni hangszert tudunk kölcsönözni, ami folyamatos otthoni gyakorlást tesz lehetővé.
Farkas Márton férfi népdaléneklés Bömbölő népdaléneklés műhelye az évadban 17 alkalommal, többnyire kétheti rendszerességgel, alkalmanként 120 percben valósult meg. A műhely alkalmai 2022 szeptemberétől 2023. júniusáig tartottak. A 3. éve működő felnőtt népdal műhely résztvevőinek száma 15 fő volt. Az évadban Pál István tereskei pásztor dalait, bakonyi, Balaton-felvidéki és somogyi népdalokat, valamint katonadalokat tanultak a résztvevők.
A bemutatott és megvalósult tevékenységek teljes egészében a Kulturális és Innovációs Minisztérium Csoóri Sándor Alapjának támogatásával, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő közreműködésével kerültek finanszírozásra.